PŘÍBĚH SPOLEČNOSTI JELLY BELLY

Historie společnosti Jelly Belly sahá až do druhé poloviny 19. století, kdy krátce po skončení americké občanské války, připluli Gustav Goelitz a jeho mladší bratři Albert a George z Německa do Ameriky a ve Filadelfii založili rodinný podnik na výrobu cukrovinek. Zpočátku se bratři zaměřovali především na výrobu sladkostí z máslových krémů a smetany s tím, že v roce 1898 bratři oficiálně přejmenovali společnost na Goelitz Brothers Candy Company a společně se vrhli na rozšiřování portfolia o různé druhy sladkých produktů z kukuřice.

Jelly%20Belly%20Candy%20Company

Mini Jelly Belly


V roce 1924 převzal a pokračoval ve vedení společnosti Gustavův syn Herman Goelitz, který přesunul výrobní závod na západní pobřeží USA (do Kaliforniem kde sídlí rovněž i společnost California Scents). 
V 60. letech 20. století se výroba rozšířila i o různé druhy želatinových sladkostí, kdy jednou z novinek byly právě i chutné mini fazolky Jelly Beans, které spatřily světlo světa poprvé v roce 1965.



Nedlouhou dobu po uvedení malých fazolek na trh propuklo doslova šílenství a jejich prodeje trhaly rekordy mezi americkými cukrovinkami po dlouhé roky. Na tomto úspěchu se velkou měrou podílel i tehdejší guvernér Kalifornie Ronald Reagan, který chvilku před zahájením jejich prodeje přestal s kouřením a sladké barevné fazolky si oblíbil jako náhradu za cigarety. Nejen, že byl Ronald Reagan ve společnosti vždy viděn s pytlíčkem Mini Jelly Beans, ale dokonce i prohlásil: "Jen stěží můžeme zahájit schůzku nebo se snad dokonce rozhodnout, aniž bychom se obešli bez misky plné barevných fazolek Mini Jelly Beans" a zároveň i veřejně prostřednictvím médií vzkázal majiteli společnosti Hermanu Goelitzovi, že mu nejen on, ale rovněž i všichni američtí občané dluží zvláštní poděkování za to, že pomáhá udržovat hladký chod vlády Spojených států amerických.

Ronald Reagan s Jelly BellyJelly Belly - Ronald Reagan


Jelly Belly V roce 1976 navázal Herman Goelitz spolupráci s Davidem Kleinem (obchodníkem s ořechy) a společnými silami přepracovali za použití nových technologií původní koncept Mini Jelly Beans a vytvořili tak první Jelly Beans s tím, že na každé fazolce byl nově vyražen nápis Jelly Belly. Zajímavostí je, že pojmenování produktu "Jelly Belly" vzniklo na počest folkovému hudebníkovi známému pod přezdívkou Lead Belly.


První sladké želé fazolky Jelly Belly Jelly Beans se začaly prodávat v cukrárně Fosselman's v Alhambře v Kalifornii a původní originální příchutě byly:

Jelly Belly cukrarna

Jelly Belly in space


Zájem o cukrovinky Jelly Belly ve společnosti raketově vzrostl i poté, kdy se v roce 1980 stal prezidentem USA Ronald Reagan, který se svou náklonností k fazolkám netajil již dříve. Společnost Jelly Belly proto zásobovala Bílý dům cukrovinkami po celých 8 let Reaganova volebního období a ten je dále servíroval v křišťálových sklenicích hostujícím hodnostářům, což pomohlo rozšířit povědomí o značce Jelly Belly do celého světa.

V roce 1983 nechal prezident Reagan dokonce přibalit pytlíky s fazolkami Jelly Belly do raketoplánu Challenger a udělal z nich tak první želé ve vesmíru :)


Vytvoření dokonalých Jelly Belly Beans představuje složitý proces, který trvá přibližně 7 dní. Výchozí surovinou pro jejich výrobu je ochucený sirup, který se slévá do velkých forem z kukuřičného škrobu majících tvar fazole. Poté se fazolky nechají uschnout ve speciálních sušících komorách a jakmile jsou suché, čeká je cukrová lázeň. Následně je cukráři v malém množství zpracovávají, a to ručně vrstvu po vrstvě. V okamžiku, kdy cukrovinky dosáhnou správného tvaru a velikosti, jsou pečlivě naleštěny, zkontrolovány a nakonec potištěny logem Jelly Belly.

vyroba Jelly Belly


Společnost Jelly Belly urazila od svého počátku pořádný kus cesty a nevypadá to, že by ztrácela dech, právě naopak, neustále inovuje a přichází s dalšími a dalšími produkty mezi které patří i vůně do auta nebo v roce 2019 představená fazolka Jelly Belly s obsahem CBD (kanabidiol bez intoxikačních účinků, které obsahuje rostlina konopí), o které se napsalo již více než 1000 článku po celém světě a stala se tak doslova virálním hitem internetu.

továrna Jelly Belly